Postać

Jak zachować sylwetkę zimą

Myślę, że wszyscy wiedzą, że zimą wielu z nas nabiera dodatkowych kilogramów. Oczywiście lepiej jest dbać o kondycję przez cały rok i nie odpoczywać. Dlaczego zimą polepszamy się, jak to się dzieje i co należy zrobić, aby tego uniknąć, przeczytaj w tym artykule.

Przyrost masy ciała zimą

Jest tak ukształtowany przez naturę, że organizm przygotowuje się na zimno. Nasz organizm reaguje na zmiany temperatury i musi wytwarzać ciepło, a najłatwiej to zrobić z zapasów tłuszczu. W zimnych porach roku inaczej postrzegamy jedzenie i zmieniają się nasze preferencje smakowe. Lemoniadę, sałatkę i owoce zastępuje herbata, zupa i gorące, wysokokaloryczne posiłki.

Ponadto zima dla wielu to siedzący tryb życia. Z powodu zimna i wczesnych ciemności spędzamy mniej czasu na zewnątrz. Nie podróżujemy i nie uprawiamy aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Większość czasu spędzamy w domu, w pracy oraz w zamkniętych przestrzeniach centrów handlowo-rozrywkowych.

Dni stają się coraz krótsze, a brak światła słonecznego powoduje niedobór witaminy D. Prowadzi to do zmęczenia, złego nastroju i zwiększonego apetytu. Dlatego instynktownie wybieramy bardziej wysokokaloryczne potrawy, opieramy się na produktach bogatych w skrobię i tłustych. Rezultatem tego wszystkiego są dodatkowe kilogramy.

Nawet zmiana garderoby może wpłynąć na przyrost masy ciała. W końcu puchowe kurtki i wielowarstwowa odzież, w przeciwieństwie do letnich ubrań, ukrywają wszystko, co jest zbędne. Dlatego upragniona pizza nie będzie odgrywać żadnej roli.

Największym zagrożeniem dla postaci są święta, biesiady, które najczęściej odbywają się zimą. Alkohol i obfitość pożywienia prowadzą do szybkiego przyrostu masy ciała.

Jak uniknąć zbędnych kilogramów

Aby utrzymać wagę na tym samym poziomie przez cały rok, staraj się jak najbardziej trzymać się swojego zwykłego trybu życia. Nie zapomnij trenować jak zwykle. Poruszaj się więcej pomimo pogody. Ubierz się ciepło i staraj się codziennie wychodzić na zewnątrz. Wieczorne spacery przydadzą się również zimą.

Monitoruj swoją dietę i spożycie żywności. Jedz z umiarem, jedz więcej pokarmów bogatych w składniki odżywcze, witaminy i minerały, ze szczególnym uwzględnieniem węglowodanów złożonych i zdrowych tłuszczów. Pomogą Ci dłużej pozostać ciepło i czuć się świetnie przez cały dzień. Jedz zupy i ciepłe napoje. Lepiej, jeśli w Twojej codziennej diecie znajdują się wszelkiego rodzaju zboża, orzechy, rośliny strączkowe, oleje roślinne, nasiona, produkty pełnoziarniste, tłuste ryby, warzywa dostępne w tym czasie (nawet jeśli są mrożone), owoce i zioła, nabiał drób…