Zdrowie

Omega-6: korzystne właściwości i zawartość żywności

Omega-6, podobnie jak Omega-3, należy do grupy kwasów nienasyconych i nie jest produkowany przez człowieka. Nie zawsze jest bezpiecznie przyjmować ze sobą leki i suplementy biologiczne, ale spożywanie pokarmów bogatych w ten kwas tłuszczowy jest najbardziej optymalnym jego źródłem. Dowiedz się więcej o zaletach Omega-3 w tym artykule!

Omega-6 znajduje się w orzechach włoskich i migdałach, olejach słonecznikowym, kukurydzianym, sojowym i sezamowym, kaszy gryczanej, owsie, dyni, kapuście, rybach. Jest go dużo w kawioru z ryb z rodziny jesiotrowatych, mleczu i innych warzywach.

Ludzkie ciało musi mieć równowagę kwasów Omega-3 i Omega-6 dla zdrowia. Idealny stosunek to 4: 1, jego naruszenie może prowadzić do różnych chorób. Brak Omega-6 prowadzi do problemów z układem krążenia i rozrodczym, pojawiają się łamliwe paznokcie, zaczynają wypadać włosy.

Osoby z niedoborem tego kwasu czują się słabe, ospałe. Ich odporność spada i pojawia się stan depresji. Ale nie powinieneś też nadużywać produktów zawierających Omega-6. Może to prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Nadmiar tego kwasu może spowodować poważne zapalenie. Jest to szczególnie potrzebne kobietom w ciąży i dzieciom.

Bądź zdrów!