Zdrowie

Szkoda kąpieli dla ciała

Kąpiel może nie tylko pomóc w leczeniu wielu chorób, ale także zaszkodzić. Co to jest?

Przede wszystkim wysoka temperatura w połączeniu z wilgotnym powietrzem obciąża organizm. Dlatego w niektórych przypadkach wizyta w łaźni parowej może być bardzo niebezpieczna i prowadzić do poważnych konsekwencji. Kąpiel może pomóc poradzić sobie z przeziębieniem, które dopiero się zaczyna. Ale nie powinieneś tam chodzić, gdy choroba postępuje, a temperatura ciała jest podwyższona.

Osoby z niskim ciśnieniem krwi mogą poprawić swój stan za pomocą zabiegów kąpielowych, ale pacjenci z nadciśnieniem nie powinni brać kąpieli parowej. Ich ciśnienie jest już wysokie, dlatego należy unikać niepotrzebnego obciążenia układu krążenia.

Dotyczy to również osób z problemami z sercem. Kąpiel jest przeciwwskazana dla kobiet w ciąży, ponieważ gwałtowna zmiana temperatury może prowadzić do poważnych problemów. Z tego powodu zakazane są dzieci w wieku poniżej trzech, a czasem pięciu lat. W żadnym wypadku nie powinieneś odwiedzać łaźni po wypiciu alkoholu.

Mając przynajmniej jedno z tych przeciwwskazań, warto zrezygnować z przyjemności gotowania na parze. W tym przypadku nawet pięć minut w łaźni parowej jest bardzo niebezpieczne nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia.